Koncert z cyklu Perspektywy jest inicjatywą polegającą na promocji muzyki współczesnej oraz muzyków specjalizujących się w jej wykonawstwie. Perspektywy konfrontują różnorodne stylistyki, języki muzyczne, spojrzenia kompozytorów na tworzenie nowej sztuki. Koncerty mają na celu uświadamianie słuchaczom, jak wiele nurtów artystycznych ściera się w naszych czasach oraz jak kompozytorzy realizują swoje idee poprzez indywidualny język muzyczny. 
Perspektywy są rozszerzeniem międzynarodowej współpracy między kompozytorami młodego pokolenia. W 2015 roku miały miejsce 4 koncerty: w Lucce, Genui (Włochy) oraz dwa Warszawie (Fabryka Trzciny i Mediateka Start-Meta) z repertuarem włoskich i polskich kompozytorów. W najbliższym czasie planowany jest koncert prezentujący utwory z 4 krajów: Meksyku, Włoch, Polski i Australii.
 
// organizowane przez Fundację Ensemblage
 
Wszystkie utwory napisane zostały w 2017 roku, będą to prawykonania:
 
Kirsten Milenko (AUSTRALIA) – Somniare
Alejandro Vera (MEKSYK)- Órganum
Andrzej Karałow (PL)- Sunchants
Aleksandra Chmielewska (PL) – Four temperaments
Żaneta Rydzewska (PL) – Tagtraum
Girolamo Deraco (WŁOCHY) – Imaginhearing
Antonio Bellandi (WŁOCHY) – Falling leaves
 
 
Dziołak/Stankiewicz Duo
Duet Dziołak/Stankiewicz powstał w 2011 roku. Tworzą go muzycy związani z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina: Jacek Dziołak (klasa klarnetu Mirosława Pokrzywińskiego) i Mateusz Stankiewicz (klasa akordeonu Klaudiusza Barana). Od początku opiekę artystyczną nad zespołem sprawuje Rafał Grząka. Artyści podkreślają, że są zespołem nie tylko na scenie; wspólna gra stała się konsekwencją ich wieloletniej przyjaźni. W kategoriach zespołów kameralnych zdobyli znaczące nagrody na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. II miejsce na Międzynarodowym Konkursie w Popradzie (Słowacja), I miejsce na Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej, II miejsce na Międzynarodowym Konkursie w Wilnie (Litwa), I miejsce na Gorlickich Konfrontacjach Akordeonowych, II miejsce na Międzynarodowym Konkursie w Klingenthal (Niemcy), I miejsce na XIV Międzynarodowym Konkursie im. Juliusza Zarębskiego (Łomianki) oraz wyróżnienie na Turnieju Kameralnym w Trzech Odsłonach (Bydgoszcz). W 2015 r. zostali nagrodzeni stypendium Societe Generale umożliwiającym nagranie płyty „Young Virtuosos”, na której znalazły się kompozycje W. Lutosławskiego, S. Kaczorowskiego, A. Karałowa, M. P. Łopackiego, W. Kostrzewy.
Repertuar duetu obejmuje liczne aranżacje utworów jazzowych, klezmerskich oraz klasycznych, jednak artyści skupiają się przede wszystkim na propagowaniu oryginalnych kompozycji na akordeon i klarnet. Szczególną uwagę przywiązują do nowej polskiej literatury, dlatego ważnym elementem ich działalności jest współpraca z kompozytorami młodego pokolenia, m.in. Andrzejem Karałowem, Wojciechem Kostrzewą, Marcinem Piotrem Łopackim, Zuzanną Falkowską, Dominikiem Lasotą.
Muzycy biorą czynny udział w koncertach organizowanych przez Związek Kompozytorów Polskich oraz Katedrę Kompozycji Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Zapraszani są na różnego rodzaju festiwale. Koncertują w kraju i za granicą, wystę- pując w takich miejscach, jak Zamek Królewski w Warszawie, Pałac Belwederski, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Łazienki Królewskie, Biblioteka Polska w Paryżu, a także w licznych domach kultury i szkołach w ramach działalności edukacyjnej.
 
 

SPEKTRUM