Andrzej Karałow pianista i kompozytor urodzony w 1991 r. w Łodzi. W 2010 roku ukończył Szkołę Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Warszawie pod kierunkiem prof. Bronisławy Kawalli i Joanny Świtlik. Od 2016 roku asystent na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

W 2016 roku ukończył studia magisterskie z wyróżnieniem w klasie prof. Stanisława Moryto roku oraz w 2015 roku, również z wyróżnieniem, studia magisterskie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalla na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W roku akademickim 2015/16 odbył również staż artystyczny w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalla. Dyplom z kameralistyki fortepianowej uzyskał w klasie ad. Iwony Mironiuk. Muzykę elektroniczną studiował w klasie dr Barbary Okoń-Makowskiej (2013-14) oraz w klasie mgr Wojciecha Błażejczyka (2015-16). 

Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, między innymi: Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Miłosza Magina w Paryżu (I nagroda), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Konzerteum” w Atenach (II nagroda), Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego „Szymanowski in Memoriam” w Warszawie (III nagroda), Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (V nagroda), Ogólnopolskiego Konkursu Duetów fortepianowych w Toruniu (II nagroda). 

Jest też laureatem II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (wyróżnienie za utwór „Multicolour Horizon” na orkiestrę symfoniczną), IV Konkursu Kompozytorskiego im. Zygmunta Mycielskiego organizowanego przez Koło Młodych Związku Kompozytorów Polskich (utwór "Hymn" na fortepian solo został wykonany na imprezie towarzyszącej 56. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień“), Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Opus 966 w Poznaniu (III nagroda za utwór „Psalm 16”), Międzynarodowego Konkursu Operowego „Key to the Future” w Miskolcu na Węgrzech („Proficiency Prize” za najwyższą jakość artystyczną opery „Kepler” – główna nagroda została podzielona). Jego utwór elektroakustyczny „Shipyard Chant” na klarnet basowy i taśmę został wydany na płycie australijsko- amerykańskiej wytwórni Ablaze Records w albumie Electronic Masters vol. 3 w ramach międzynarodowego naboru nagrań.

Jego utwory wykonywane są̨ w kraju i za granicą na koncertach oraz festiwalach w Niemczech, Rosji, Francji, we Włoszech i na Węgrzech. W sierpniu jego utwór zamówiony przez Plexus Ensemble zaostał wykonany w Melbourne Recital Centre w Australii oraz w mieście Hobart (Tasmania). 

Nagrania jego kompozycji opublikowane zostały między innymi na płytach wspomnianej wcześniej wytwórni Ablaze Records w serii Electronic Masters vol. 3, a także na debiutanckim albumie zespołu Dziołak/Stankiewicz Duo, czy kronikach „Warszawskiej Jesieni” w 2014 oraz 2013 roku. W najbliższym czasie jego dwa utwory zostaną opublikowane na płytach zespołu Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki (wydane przez Requiem Records) oraz chóru Varsoviae Regii Cantores. 

Jako pianista-solista koncertuje w prestiżowych salach w kraju i za granicą oraz występuje z towarzyszeniem renomowanych orkiestr symfonicznych (pod dyr. Macieja Niesiołowskiego, Jakuba Chrenowicza). Na scenie występował z takimi artystami jak Krzysztof Jakowicz, czy Paweł Gusnar. W czerwcu 2015 roku zadebiutował na scenie Filharmonii Narodowej w Warszawie wykonując IV Symfonię „Koncertującą” Karola Szymanowskiego z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Grzegorza Mańkowskiego. W czerwcu 2016 wykonał Koncert Fortepianowy Witolda Lutosławskiego w ramach festiwalu „TRZY-CZTE-RY. Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje” z Sinfonią Varsovią pod dyrekcją Ewy Strusińskiej w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie. 

Swoje umiejętności interpretacyjne kształcił na mistrzowskich kursach pianistycznych między innymi w Oxfordzie (Festiwal Oxford Philomusica), Bergen (Holland Music Sessions), Imoli (Summer Piano Academy & Festival), Lipsku (International Felix Mendelssohn Academy), Nicei (Letnia Akademia w Konserwatorium w Nicei), Dusznikach-Zdroju (Kursy Pianistyczne podczas 66. i 68. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego) pod kierunkiem takich profesorów, jak M. Vosskresensky, B. Petrushansky, P. Gililov, A. Vardi, G. Graffman, Ch. M. Kang, A. Bonatta, J. Jiracek von Arnim, C. Ortiz, O. Mustonen, M. Papadopoulos, T. Nicholsson, P. Bithell, N. Immelman. 

Warsztat kompozytorski rozwijał na takich kursach i festiwalach jak: Synthetis w Radziejowicach, Impuls Festival w Grazu, Letnia Akademia Muzyczna w Nicei oraz w Warszawie podczas klas mistrzowskich pod kierunkiem takich kompozytorów, jak: B. Furrer, D. Ammann, Z. Krauze, P. Patterson, Chen Yi,  L. Liebermann, D. Moreira.

W roku akademickim 2013/2014 oraz 2014/15 został stypendystą Stowarzyszenia Pro Polonia. W latach akademickich 2011-2015 został stypendystą Rektora macierzystej uczelni. W 2014 roku otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2015 otrzymał stypendium „Młoda Polska”. 

Od 2013 roku jest członkiem Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich, a w roku 2015 został współzałożycielem fundacji Ensemblage promującej najnowszą muzykę oraz wykonawców. 

Strony internetowe:

  • www.andrzejkaralow.pl
  • www.soundcloud.com/akaralow
  • www.youtube.com/AKmusic91

SPEKTRUM