Marta Skoczeń || fotografia, rysunek

bez tytulu – Marta Skoczeń, 2017

 

Obiekt – Marta Skoczeń, 2017

 

Drzewo i cień – Marta Skoczeń – 2017

 

W mojej praktyce skupiam się na utrwalaniu kruchych i niedostępnych fragmentów rzeczywistości. Interesują mnie ludzie – często proszę nieznajomych o pozowanie, chętnie fotografuję też bliską i daleką rodzinę. Fascynuje mnie moment odkrywania własnej tożsamości, szczególnie u kobiet. Pociągają mnie także obrazy ludzi dotkniętych izolacją i żyjących poza społeczeństwem.

Kontekst natury jest dla mnie szczególnie ważny i wiele swoich projektów realizowałam w mniejszych miejscowościach na południu Polski. Zaniedbane, wiejskie pejzaże inspirują mnie w sposób, którego nie potrafię odnaleźć w mieście.

W rysunku i grafice skupiam się na abstrakcji, jest to jednak język pozwalający mi na łączenie rzeczywistości zewnętrznej z moim mentalnym, zamkniętym światem. Rysunek jest dla mnie zapisem pamięci ciała, doświadczeń i emocji.

Zarówno w fotografii, jak i rysunku czy grafice istotny jest dla mnie wykorzystywany materiał – klisza, papier – pozwalający na intuicyjne działanie oraz delikatny efekt. Jest to o tyle istotne, iż w obrazie interesuje mnie stworzenie przestrzeni zachęcającej odbiorcę do kontemplacji.

 

Regina – Marta Skoczeń – 2013

 

bez tytułu – Marta Skoczeń, 2016

 

bez tytułu – Marta Skoczeń, 2017

 

 

strona internetowa artystki: https://martaskoczen.blogspot.com/ 

 

 

Powiązane artykuły
Maja Baczyńska || California dreamin’ | Drugie Niebo
p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 14.0px} span.s1 {font-kerning: none} Światów jest sporo Może niektóre Twoje światy ...
Czytaj..
Keiji Matsumoto || Introduction – Acceleration – Destruction
//       p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font-kerning: none}     Od lat inspiruje mnie kaligrafia japońska, zwłaszcza kaligrafia awangardowa, zwana Zenei Shodō. Fascynują mnie niepowtarzalne, dynamiczne kreski z tuszu, ...
Czytaj..
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Capitoline_she-wolf_Musei_Capitolini_MC1181.jpg
Jackson Pollock – Wilczyca Analizę Wilczycy Jacksona Pollocka można by rozpocząć od postawienia sobie pytania: „co obraz przedstawia?” i nawet bez patrzenia na dzieło zaryzykować odpowiedź, że przedstawia wilczycę – trudno ...
Czytaj..
Maja Baczyńska || California dreamin’ | Drugie Niebo
Keiji Matsumoto || Introduction – Acceleration – Destruction
Jackson Pollock – Wilczyca

MARTA SKOCZEŃ

Marta Skoczeń - ur. w 1994 r. w Łodzi. Studentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (od 2013 r.) oraz Ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts de Paris (od 2016 r.) w trybie równoległym. Regularnie bierze udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, zarówno w Polsce, jak we Francji. Posługuje się głównie fotografią analogową, rysunkiem i grafiką eksperymentalną. Inspirują ją małe miasteczka na południu Polski, jednak nie wyobraża sobie życia poza dużym miastem.